Objawy

Jakie objawy są niepokojące ?

Do pierwszych objawów hemoroidów należy dokuczliwy świąd odbytu,
co większość osób niestety lekceważy – szybkie rozpoznanie choroby hemoroidalnej pozwala dużo sprawniej wyleczyć je. Swędzeniu bardzo często towarzyszy podrażnienie śluzówki oraz wydzielina, która sączy się z odbytu i powoduje stan zapalny. Następnym etapem jest nieprzyjemne uczucie niecałkowitego wypróżnienia oraz minimalne ślady krwi na papierze toaletowym.

Z czasem dochodzi do wypadania guzka – chory może go wyczuć
w okolicy odbytu, następnie hemoroidy same się cofają. W najbardziej zaawansowanym stadium pozostają poza odbytem i konieczne jest operacyjne ich usunięcie. Pacjenci z hemoroidami najczęściej skarżą się na krwawienia w trakcie oddawania stolca, wypadanie guzków, ból związany z powstawaniem zakrzepów w hemoroidach, świąd odbytu oraz trudności w utrzymaniu higieny osobistej. W czasie wydalanie występuje krwawienie z odbytu, które można zauważyć na stolcu lub papierze toaletowym. W skrajnych wypadkach może dojść do obfitego krwawienia. Powszechnymi objawami hemoroidów są również podrażnienie lub świąd odbytu oraz skóry, która go otacza.

Hemoroidy same w sobie nie wywołują bólu. Powodem nagłego i przeszywającego uczucia rwania mogą być zakrzepy, które powstają bezpośrednio w hemoroidach. Wynika to ze stanu zapalnego, do którego dochodzi w wyniku rozciągania błony śluzowej odbytnicy bądź odbytu przez rosnący zakrzep. Hemoroid, w którym pojawia się taki zakrzep, jest bardzo dobrze widoczny i odczuwalny na zewnątrz, zaraz przy brzegu kanału odbytu. Przyjmuje formę owalnego granatowego guzka i właśnie on sprawia ból.

IV stadia hemoroidów.

stopień I –Pojawiają się małe uwypuklenia, które nie powodują problemów. W tym stadium można zaobserwować niewielkie ślady krwawienia. Hemoroidy widoczne jedynie w badaniu anoskopowym.

 

 

stopień II – Pojawiają się większe guzki, które powodują ból (otarcia pęknięcia) i krwawienie. Guzki te wypadają podczas oddawania stolca i wsuwają się samoistnie z powrotem.

 

 

stopień III – Hemoroidy wysuwają się na zewnątrz, ale już nie wsuwają samoistnie. Można je jednak z powrotem umieścić w kanale odbytu. Wypadanie występuje nie tylko podczas parcia ale również podczas wysiłku fizycznego.

 

 

stopień IV – Hemoroidy 4 stopnia wypadają poza odbyt i nie dają się odprowadzić. Występują przy tym objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Bez dokładnego badania proktologicznego, lekarz nie jest w stanie postawić dokładnej diagnozy rozpoznania choroby hemoroidalnej, co wynika z niejednoznaczności objawów. Wiele z nich może bowiem wskazywać na inne schorzenia – szczelinę odbytu, wypadanie odbytnicy, egzemę okołoodbytniczą lub ropień okołoodbytniczy.

Zaawansowanie choroby hemoroidalnej decyduje o tym jakie leczenie należy podjąć. Jednak w początkowej fazie wystarczy leczenie objawowe, którego głównym celem jest zniesienie bólu i dyskomfortu pacjenta. Domowe sposoby potrafią być bardzo skuteczne, jednak terapię trzeba skonsultować z lekarzem aby upewnić się, że zostały podjęte dobre kroki.