Czym są hemoroidy?

Tak naprawdę hemoroidy ma każdy człowiek – są one częścią odbytu, która staje się problemem tylko w wypadku nieprawidłowego funkcjonowania. Na co dzień guzki krwawnicze przypominają poduszeczki wypełnione krwią. Do ich zadań należy uszczelnienie odbytu i kierowanie wydalaniem stolca oraz gazów przy pomocy mięśni zwieraczy. Po pojawieniu się impulsu nerwowego, który człowiek odczuwa jako parcie, hemoroidy opróżniają się z całej krwi, co umożliwia wypróżnianie. Co ciekawe, o hemoroidach prawdopodobnie pierwszy pisał Hipokrates już w 460 roku p.n.e.

Problem z guzkami krwawniczymi pojawia się w momencie ich ponad miarowego rozciągania i wypełniania krwią, z której nie mogą opróżnić się do końca w trakcie wydalania. Zalegająca krew czasami wywołuje stany zapalne rozprzestrzeniające się na guzki oraz tkanki odbytu. Jest to uciążliwe doświadczenie znane jako choroba hemoroidalna.

Kogo dotyczy ta choroba?

Na hemoroidy okresowo cierpi nawet co drugi Polak. Choroba hemoroidalna jest powszechna i dotyka osób w każdym wieku. Ma wiele przyczyn oraz należy do jednych z najczęstszych współczesnych chorób cywilizacyjnych.

Statystycznie na hemoroidy cierpi nawet do 30% dorosłych
(25% osób po 30 r.ż., 50% po 50 r.ż., 40% kobiet po porodzie).

Jakie są przyczyny?

Hemoroidom sprzyjają:

1. Siedzący tryb życia

Na chorobę bardzo często skarżą się pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy, kolarze, osoby jeżdżące konno, a nawet… pasjonaci gier komputerowych.

2. Brak aktywności fizycznej

Niedobór ruchu prowadzi do zaburzenia ciśnienia w układzie żylnym
w odbycie i problemów z hemoroidami.

3. Zła dietaz

Zbyt niska ilość błonnika oraz za mało płynów dostarczanych w codziennym jadłospisie są przyczyną zaparć, w efekcie czego jelita zmuszone są do większej pracy. Skutkuje to rozciąganiem błony śluzowej z okolic odbytu w trakcie wydalania.

4. Ciąża

Zmiany hormonalne, które zachodzą w ciele kobiety w trakcie ciąży, sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu. Kolejnym czynnikiem jest rosnący płód, który czasami uciska układ żylny i utrudnia pracę jelit. Innym powodem jest silne parcie w trakcie porodu, które może prowadzić do powiększenia guzków krwawniczych. Dodatkowo w czasie ciąży zalecane jest wzbogacenie diety o suplementy żelaza, które sprzyjają zaparciom, a co za tym idzie, większej podatności na hemoroidy.

5. Przewlekła niewydolność krążenia

6. Nieprawidłowa praca układu pokarmowego wywołana stanem zapalnym o podłożu grzybiczym czy pasożytniczym

7. Biegunki, które spowodowane są środkami przeczyszczającymi

Rozwolnienia sprawiają, że żyły w kanale odbytu zmuszona są do większego wysiłku, co w efekcie może powodować hemoroidy.

8. Otyłość

Ludzie, którzy cierpią na otyłość bardzo często nadwyrężają swój układ pokarmowy nieodpowiednią dietą, co w efekcie prowadzi do problemów z wydalaniem. Również spożywanie dużej ilości jedzenia wiąże się ze zwiększeniem częstotliwości wypróżniania się. Złe nawyki mogą doprowadzić do hemoroidów.

9. Dziedziczona podatność na zachorowanie

10. Nieudane operacje okolicy odbytu lub krocza

11. Seks analny