Zapobieganie i leczenie

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na leczenie choroby hemoroidalnej jest… jej unikanie. Wbrew pozorom nie jest to ciężkie, wystarczy wprowadzić
w codzienność kilka nawyków i dbać o ich regularność.

1. Należy regularnie wypróżniać się i nie trzymać stolca, jeśli nie ma takiej potrzeby. Warto nauczyć się chodzić do toalety o konkretnej godzinie każdego dnia.

2. Ważna jest higiena okolic odbytu – zaleca się mycie ciepłą wodą, przy użyciu specjalnych środków do higieny intymnej. Skuteczny będzie płyn ginekologiczny z linii Lactacyd Pharma, który pomaga łagodzić objawy infekcji okolic intymnych takie jak podrażnienie, uczucie swędzenia czy zaczerwienienie. Wzbogacony o kojący ekstrakt z błękitnej stokrotki i przeciwzapalny bisabolol delikatnie myje i przynosi ulgę podrażnionej śluzówce. Należy pamiętać, że do higieny intymnej nie można korzystać ze zwykłego mydła!

3. Błonnik. Trzeba pamiętać o wzbogacaniu codziennej diety we włókna roślinne, które świetnie wpływają na perystaltykę jelit i proces wypróżniania. Dużo błonnika zawierają np. suszone śliwki, gruszki, brokuły, szpinak, płatki owsiane.

4. Unikanie nieodpowiednich potraw, sprzyjających zaparciom np. mocna czarna herbata, czekolada oraz alkoholu wysokoprocentowego
i ostrych przypraw. Alkohol może być przyczyną powstawania zatorów krwi, zaś ostre przyprawy podrażniają błonę śluzową jelita prostego
i powodują napływ krwi, co w obu przypadkach może skutkować chorobą hemoroidalną.

5. Ćwiczenia. Warto dbać o wysiłek fizyczny i aktywność. Codzienny 20-30 minutowy szybki marsz znacznie poprawia funkcjonowanie jelit.

6. Siedzący tryb życia i pracy również może sprzyjać hemoroidom. Dlatego warto wstać co jakiś czas i rozprostowań nogi w trakcie krótkiego spaceru.

Co robić gdy zauważy się niepokojące objawy? 

Zaawansowanie choroby hemoroidalnej decyduje o tym jakie leczenie należy podjąć. Jednak w początkowej fazie wystarczy leczenie objawowe, którego głównym celem jest zniesienie bólu i dyskomfortu pacjenta. Domowe sposoby potrafią być bardzo skuteczne, jednak terapię trzeba skonsultować z lekarzem aby upewnić się, że zostały podjęte dobre kroki.

W domu można leczyć pierwsze delikatne sygnały choroby, czyli: świąd okolic odbytu, uszkodzenia śluzówki i skóry, które są wynikiem drapania oraz sączącą się wydzielinę, która sprzyja stanom zapalnym oraz alergiom.

Wśród najskuteczniejszych domowych sposobów można wymienić:

– czopki, maści, tabletki

– nasiadówki,

– kąpiele,

– okłady,

– przemywanie,

– ziołowe herbaty.

W zależności od zaawansowania choroby hemoroidalnej oraz podrażnienia okolic odbytu poleca się stosowanie czopków, maści lub tabletek. Mają różne działania, dlatego trzeba upewnić się, że będą odpowiadać na oczekiwania.

Hemorectal pozwala na szybkie i skuteczne zwalczenie objawów choroby hemoroidalnej. Czopki działają przeciwzapalnie oraz znacznie przyspieszają proces gojenia. Dodatkowo, dzięki zasadowemu galusanowi bizmutowemu, mają właściwości ściągające i wygładzają błonę śluzową okolicy odbytu. Hemorectal tworzy warstwę ochronną na jej powierzchni oraz wzmacnia samą błonę i sprawia, że staje się ona bardziej elastyczna. Forma czopków pozwala na bezpośrednie działanie leku w chorym obszarze, dzięki czemu szybko usuwa objawy podrażnienia w stanach zapalnych okolicy odbytu, zmniejsza dolegliwości związane z hemoroidami oraz umożliwia bezbolesne i łatwiejsze oddawanie stolca. Na korzyść czopków przemawia również to kiedy można je stosować – przy nasilonych objawach rano i wieczorem, zaś przy mniejszych niedyspozycjach – tuż przed snem.

Nasiadówki przynoszą ulgę, ale nie mogą trwać dłużej niż 10 minut. Aby była skuteczna musisz pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody (nie wyższa niż 40°C). Należy dodać do niej wywar np. z rumianku lub kory dębu i usiąść w wannie.

Przy ostrym nasileniu choroby ulgę moją dać nasiadówki z zimnej wody, które nie trwają dłużej niż kilka sekund oraz polewanie ud i kolan zimną wodą.

Ciepłe kąpiele również przynoszą ulgę oraz łagodzą ból, ponieważ temperatura usprawnia przepływ krwi i w efekcie zmniejszają się obrzęki. Do wody należy dodać kilka kropel olejku np. lawendowego czy cytrynowego, które mają właściwości przeciwzapalne
i uspokajające.

Przeciwbólowo działają również wszelkie zimne okłady, np. z kostek lodu zawiniętych w chusteczkę. Kompresy z soku z cebuli także są skuteczne. Do wywaru należy dodać 2 krople oliwy i nasączony tampon przykładać na kilka minut do odbytu. Niewielkie krwawienia można w bardzo prosty sposób powstrzymać za pomocą wilgotnej torebki herbaty. Jej liście i zawarta w nich tanina działa przeciwzapalnie
i ściągająco. Tego typu opatrunki na pewno przyniosą szybką ulgę.

Przemywanie odbytu płatkiem kosmetycznym nasączonym rumiankiem, alosem, bądź innym ziołem z działaniem przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz przyspieszającym gojenie przynosi dobre skutki. Podrażnienia błony śluzowej zostają złagodzone, zaś świąd
i pieczenie przestają dokuczać.

W aptekach można dostać specjalne mieszanki ziół do picia, które pomagają w walce z chorobą hemoroidalną. Jednak taką herbatę można przygotować samemu w domu używając pokrzywy, czarnego bzu, piołunu oraz babki lancetowatej. Jedną małą łyżeczkę takiej mikstury zalej gorącą wodą i parz ją przez 10 minut. Przed wypiciem wyciśnij do wywaru ząbek czosnku.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Zaawansowana choroba hemoroidalna nie może być leczona tylko domowymi sposobami, musi już zainterweniować proktolog, czyli lekarz zajmujący się chorobami jelita grubego i odbytnicy. Skierowanie do niego wydaje lekarz pierwszego kontaktu.

Specjalista na podstawie wstępnego wywiadu, oględzin okolic odbytu oraz badania palcem, potrafi rozpoznać chorobę hemoroidalną. Po podstawowym badaniu lekarz musi dokładnie obejrzeć końcowy odcinek odbytnicy za pomocą specjalnego urządzenia – anoskopu (wziernika). Wizyta nie trwa długo, nie wymaga od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania oraz przede wszystkim: badania są bezbolesne.


Leczenie w różnych stadiach

Jeśli objawy choroby wskazują na III lub IV stopień zaawansowania, lekarz podejmuje decyzję o operacyjnym leczeniu. Wyróżnia się 4 główne metody:

1. Gumkowanie jest najbardziej powszechną metodą leczenia choroby hemoroidalnej i stosuje się ją do wewnętrznych hemoroidów. Przeważnie w I i II stopniu, jednak jest skuteczne również w III stadium. Gumkowanie to bardzo prosty zabieg i nie wymaga znieczulenia. Dodatkowo daje wysoką skuteczność – aż 70-80% przypadków zostaje wyleczonych.

Zabieg polega na wprowadzeniu do odbytu specjalnej opaski elastycznej lub pierścienia, którymi chirurg otacza podstawę hemoroidu. Opaska sprawia, że hemoroid kurczy się, zaś w tkance otaczającego go powstaje blizna. Dzięki temu hemoroid utrzymuje się w jednym miejscu. Aby wyeliminować chorobę, należy wykonać 2-3 zabiegi w odstępie 6 do 8 tygodni. Zazwyczaj pacjenci nie odczuwają większego dyskomfortu między kolejnymi czynnościami, może jednak dojść do miejscowej infekcji. Skuteczne są wówczas domowe metody leczenia.

2. Koagulacja laserowa daje mniejszą pewność, że choroba hemoroidalna nie wróci, jest jednak bardzo skuteczna w wypadku hemoroidów I oraz II stopnia.

Za pomocą światła, ciepła lub lasera doprowadza się do obkurczenia hemoroidów, na których miejscu powstają blizny. Zabieg jest mniej bolesny od gumkowania.

3. Hemoroidektomia, czyli wycięcie hemoroidów, jest potrzebne gdy mniej inwazyjne leczenie nie skutkuje. Potrzebne jest już w ostatnich stopniach choroby.

Lekarz robi nacięcie wokół hemoroidu i usuwa naczynia krwionośne, odpowiedzialne za chorobę, a zagłębienie zamyka szwem wchłanialnym. Zabieg jest skuteczny w 95% przypadków, bardzo rzadko obserwuje się skutki uboczne, jednak jest bolesny. W trakcie operacji wymagane jest znieczulenie ogólne bądź lędźwiowe. Tuż po niej również wskazane są tabletki przeciwbólowe. Po zabiegu trzeba wzbogacić dietę o suplementy błonnika i środki przeczyszczające, żeby nie doprowadzić do bolesnych zaparć. Po 7-10 dniach można już normalnie funkcjonować.

4. Zabieg, w którym używa się staplera polecany jest gdy efektów nie przynosi gumkowanie. Bywa alternatywą dla hemoroidektomii, która jest bardziej bolesna od tego zabiegu. Lekarz używa staplera aby unieruchomić hemoroidy, w trakcie operacji używa się znieczulenia ogólnego, jednak powrót do normalnego funkcjonowania jest dużo szybszy.